SEKTÖR SORULARINA CEVAPLARIMIZ PDF Yazdır e-Posta
Administrator tarafından yazıldı.   
Pazartesi, 28 Mart 2011 07:25

1-Firmanızın kuruluş süreciyle ilgili bilgi verir misiniz? Bu Sektöre girmeye nasıl karar verdiniz ve bu günlere nasıl geldiniz?

Firmamız 1992 yılında Panjur ,tente güneşlik, aliminyum doğrama ile işe başladı ve bir yıl sonra  1993 yılında Sivas caddesindeki bazı binaların pencerelerinin değiştirilebileceğini düşünerek bazı araştırmalarda bulunduk.Bu araştırmalardan  sonra Pvc pencere imalatına girmiş olduk.

İmalata başladığımız günden itibaren  eski pencereleri söküp yeni Pvc  pencere ve balkon kapıları ile değiştirdik. Günümüzde de  çoğunlukta değiştirme ve yeni inşa edilen villalara Pvc pencere ve balkon kapılarını yapmaya devam ediyoruz.
Bu günlere gelebilmek için  özverili ve ilkeli çalıştık.
2- Siz üretime başlamaya karar verdiğinizde  sektör ne durumda idi.
Biz üretime başladığımızda  Pvc sektörü fazla bilinmiyordu bu günkü bilinirlik durumuna göre %5 civarında idi. Pvc fiyatları yüksek rekabet düşüktü.

3-Hizmet verdiğiniz sektörün bugün geldiği nokta hakkında neler söyleyebilirisiniz?
Bu gün Pvc sektörü,Türkiye de çok büyük bir iş istihdamı sağlayan sektörler arasına girdi.Fiyatlar  düştü rekabet artı.

4-Ürün çeşitleriniz hakkında bilgi verir misiniz?
Almanya dan ithal ettiğimiz Salamander profil ile ürettiğimiz pencere kapı sistemleri,Yerli Adopen profil ile ürettiğimiz pencere kapı sistemleri, yalıtımlı çift cam  imalatı,Panjur, Garaj Kapısı,Cam Balkon

5-Sizce sektör ne tür sorunlarla karşı karşıya? Örneğin kalifiye eleman bulmakta sıkıntı yaşıyor musunuz?
Kayıt dışı merdiven altı üretimin getirdiği ,haksız rekabet en büyük sorun.
Sektörde yaşanan haksız rekabetin faturasını PVC kapı ve pencere taktıran vatandaşın ödediğini düşünüyoruz Çünkü PVC sektöründeki birçok firma bu rekabet ortamında kaliteden taviz vermeye başladı. Özellikle sektörde kayıt dışılık rekabete bağlı olarak giderek artıyor. Ülkede yılda üretilen 300 bin ton PVC’nin yaklaşık yüzde 25’ini merdiven altı üretim oluşturuyor. Yani çalışanı da, üretilen de tamamen kayıt dışı. Buralarda kalitesiz, ısı tasarrufu sağlamayan ürünler imal edilerek piyasaya sürülüyor. Bu yüzden de ülke ekonomisi her yıl milyonlarca TL zarara uğruyor.
Ayrıca Pvc sektörü büyük bir sektör olduğuna göre sektör için dernek oluşturulmalı, daha sonraki aşamalarda Pvc pencere ve kapı üreticileri odasına dönüşmeli .Oda inşaat sektöründeki mimar ve mühendis odaları ile birlikte ısı tasarrufuna yönelik pencere tasarımlarını ve boyutlarını belirlemeli.Belirlenen boyutlara göre üretim yapılarak ısı tasarrufu yapılmalı .Böylelikle ülke ekonomisine katkı da bulunulabilir.
Kalifiye eleman bulma problemi genel bir problem olmakla beraber biz elemanlarımızı çoğunlukla kendimiz yetiştiriyoruz.

6-Üretim hacminiz nedir?
Kayseri de Pvc pencere ve kapı üretimini yapan firmalar arasında  ilk sıralardayız.
7-Sizce Kayseri de sizin sektörünüzde  toplam ne kadar üretim yapılıyor?Kayserinin bu üretimde  gelişmişlik derecesi nedir?
 
Yeni inşa edilen binaların % 80 nin pencere ve balkon kapıları   pvc den üretiliyor . Birde ürtilen pvc pencere ve kapıların yarı ya yakın kısmı da eski pencerelerin pvc pencere ve kapı ile  değiştirilmesinde kullanılıyor.

8-Sizce Kayseri de sizin sektörünüzde  büyük hacimde üretim yapan kaç firma vardır?
Kayseri de pvc pencere üreten   100 ün üzerinde firma var diyebiliriz. Ama büyük hacimde 5 yada 6 firma var .
Bunun yanı sıra Kayseri de  profili boy olarak üreten  ürettiği profili de pencere ve kapı olarak işleyen firmalar var . Bu firmaların haksız rekabete sebep olduklarını düşünüyoruz.
9-Sektörünüzde merdiven altı diye tabir edilen kayıt dışı üretimin ne kadar olduğunu tahmin ediyorsunuz?Üretilen toplam 300 bin ton PVC'nin yaklaşık yüzde 25'inin merdiven altı üretimi olduğu düşünüyorz

GÜLCAM A.Ş.
RASİM GÜL
14.05.2010

 

Kapı Modelleri

Online Katalog